Młodzież, która ukończyła 18 lat przystępuje do usamodzielnienia.

Czasami jest to ich wybór, a czasami konieczność, która przychodzi do nich w formie decyzji…

Niektórzy wychowankowie mogą pozostać w Domu Dziecka do 25 roku życia, jednak warunki jakie muszą spełnić by zachować dach nad głową nie zawsze są spójne z ich marzeniami i planami na przyszłość. Fundacja Mały Duży Człowiek wspiera 5 dorosłych wychowanków w procesie usamodzielnienia.
Remontujemy i doposażamy ich mieszkania socjalne, szukamy mieszkania, pomagamy wypełnić dokumenty, organizujemy pomoc prawną i psychologiczną. Wkraczanie w dorosłość wychowanków Domów Dziecka jest czasem wytężonej pracy dla Fundacji i oczywiście młodzieży.

Wychowankowie Domów Dziecka są doświadczeni przez los, co nie ułatwia procesu usamodzielnienia. Wkraczamy w dorosłość razem z nimi szanując ich decyzje i plany. Nasi podopieczni spędzają często w placówce ponad połowę swojego życia. Choć deklarują, że w procesie usamodzielnienia towarzyszy im strach, to jednak poczucie wsparcia wychowawców i numer telefonu Fundacji zapisany na kartce, dodaje młodym dorosłym trochę wiary i siły.

Wiedzą, że mogą na nas liczyć, a my mamy nadzieję, że nie będą nas potrzebować 💚